Przewlekłe dolegliwości bólowe, zmęczenie, problemy z koncentracją i ze snem, zaburzenia nastroju. Jeśli zauważyłeś takie objawy, to być może zmagasz się z fibromialgią. Czym jest choroba reumatyczna tkanek miękkich? Na czym polega leczenie? Czytaj dalej i sprawdź, co robić, gdy wszystko Cię boli.
Czym jest fibromialgia?
Fibromialgia to niezapalny zespół bólowy, który może dotyczyć zarówno dolnej, jak i górnej części ciała. Cechą charakterystyczną choroby jest występowanie punktów bardzo wrażliwych na dotyk. Takie miejsca reagują bólem nawet pod wpływem delikatnego ucisku. Ponadto występuje wiele objawów towarzyszących. Są to między innymi:
– ciągłe zmęczenie;
– osłabienie mięśni;
– sztywność ciała;
– zaburzenia snu;
– zaburzenia nastroju;
– lęki;
– trudności z oddychaniem;
– migrena i zawroty głowy;
– mrowienie kończyn;
– niemiarowe bicie serca.
Największą grupę chorych stanowią kobiety między 30. a 60. rokiem życia.
Jakie są przyczyny fibromialgii?
Przyczyny fibromialgii nie są w pełni znane. Uważa się, że za zaburzenia regulacji bólu najczęściej odpowiadają:
– czynniki genetyczne;
– czynniki psychiczne,
– zakażenia, w tym borelioza, HIV, HCV, HBV;
– choroby autoimmunologiczne;
– stres;
– przebyte choroby i urazy;
– depresja.
Leczenie fibromialgii – na czym polega?
Walka z bólem mięśni i objawami neurologicznymi polega na zmniejszeniu dolegliwości. W tym celu stosuje się środki o działaniu przeciwbólowym. Oprócz farmakoterapii zaleca się zabiegi fizjoterapeutyczne. Dlatego osoby zmagające się z tym rodzajem choroby, powinny korzystać z laseroterapii, schładzania parami ciekłego azotu czy też leczenia ruchem. U pacjentów o gorszej kondycji psychicznej, konieczne może okazać się wdrożenie psychoterapii.
Dolegliwości bólowe mogą być łagodzone także poprzez elektrostymulację. Dlatego Healy World stworzyła nowoczesne urządzenie do walki z fibromialgią. To produkt dostępny z aplikacją, który wykorzystuje mikroprądy o odpowiednio dobranej częstotliwości. Komórki zostają pobudzone za pomocą sygnałów i aktywniej uczestniczą w zwalczaniu bólu. Nie zapominaj, że korzystanie ze sprzętu powinieneś skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Ponadto w fibromialgii bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Chodzi tu o wyeliminowanie pokarmów, które mogą zaostrzyć objawy choroby. Należy unikać żywności o niskiej wartości odżywczej, wysokoprzetworzonej i smażonej. Warto ograniczyć także spożywanie soli i cukru.