Nerwobóle to częsty problem neurologiczny, który może dotykać osoby w różnym wieku. Pojawia się niespodziewanie, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie i potrafi pogorszyć jakość życia. Może różnić się między sobą miejscem i częstotliwością występowania. Zastanawiasz się, co to jest neuralgia? Dowiedz się, jak leczyć nerwobóle.
Czym są nerwobóle?
Neuralgia to nagłe napady bólu, które mają charakter nawracający. Często określane są jako silne, palące, głębokie i kłujące. Może im towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia, a także niedowład. Nie objawiają się widocznymi zmianami w miejscach dotkniętych dolegliwościami. Długość i częstotliwość nerwobólu to kwestia indywidualna, a jego lokalizacja uzależniona jest od nerwu objętego stanem chorobowym. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów nerwobóli. Są to:
– neuralgia nerwu trójdzielnego;
– neuralgia nerwu językowo-gardłowego;
– neuralgia nerwu podpotylicznego;
– nerwoból w przebiegu półpaśca;
– neuralgia międzyżebrowa;
– zespół Parsonage-Turnera.
Jakie są przyczyny nerwobóli?
Przyczyn neuralgii jest wiele. Wśród najważniejszych wyróżnić można:
– obrzęk tkanek;
– zmiany nowotworowe;
– uszkodzenie nerwu o różnych charakterze;
– zmiany zapalne, w tym półpasiec;
– cukrzycę;
– niedoczynność tarczycy;
– boreliozę;
– zmiany zwyrodnieniowe;
– stres;
– nerwicę;
– niedobór witamin z grupy B;
– przyjmowanie niektórych leków.
Jak leczyć nerwobóle?
Regularne nerwobóle nie powinny być lekceważone. Dlatego muszą być skonsultowane z internistą i poprzedzone badaniami diagnostycznymi. Na tej podstawie lekarz wykluczy inne choroby i dobierze odpowiednią terapię. Najczęściej w leczeniu stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chwilową ulgę mogą przynieść okłady i plastry. Zalecana jest także rehabilitacja i masaże. Jednak w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się zabieg chirurgiczny.
W leczeniu nerwobóli doskonale sprawdza się elektrostymulacja. Można do tego celu wykorzystać aparatu Healy, który dostępny jest w naszym asortymencie. Urządzenie dostarcza do tkanek krótkie impulsy elektryczne o niskim napięciu. Dzięki temu komórki zostają pobudzone i aktywnie uczestniczą w procesach zwalczania dolegliwości bólowych.
Przy nerwobólach istotne jest unikanie stresu i odpoczynek. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta. Dlatego w jadłospisie powinny się znaleźć produkty bogate w witaminę B, płatki owsiane, kasza, pieczywo razowe, zielone warzywa liściaste, wątróbka, orzechy, ryby i nabiał.